Dzieci przed TV – pozytywne i negatywne strony
Oglądanie telewizji lub granie w gry online/video przez dzieci jest często demonizowane. Jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia związane z tymi aktywnościami? Jak zwykle w temacie ekranów, historia nie jest prosta. Pokażę Wam dziś kilka przykładów korzyści i zagrożeń z oglądanie TV/grania w gry video wspomnianych w różnych niedawno opublikowanych badaniach.
Wspólne oglądanie TV przez dzieci i rodziców
Telewizja włączona w tle (czyli nawet jeśli nie siedzimy przez TV i nie oglądamy nic w danym momencie czynnie) wiąże się z obniżoną jakością interakcji między rodzicami i dziećmi. A co ze wspólnym czynnym oglądaniem? W badaniach Lavigne mierzono ilość i jakość języka, którego rodzice używali w komunikacji z małymi dziećmi podczas wspólnego oglądania programów telewizyjnych dla dzieci. Okazało się, że podczas wspólnego oglądania telewizji rodzice mówili do dziecka mniej, ale za to używali lepszej jakości języka (między innymi zahaczali o wiele różnych tematów i używali słów, których rzadko używa się na co dzień).
W rodzinach o niskich zarobkach, oglądanie telewizji przez dzieci często pełni formę zastępnika innych, bardziej kosztownych, aktywności. Co ciekawe, według badań sprzed kilku lat, w rodzinach o średnich lub wysokich zarobkach matki postrzegały oglądanie przez dziecko TV jako stratę czasu. Ale dzieci uważały wspólny czas przed telewizorem za świetną formę spędzenia czasu i okazję do zbliżenia się do siebie.
Ciekawą formą spędzania wspólnie czasu przed ekranem jest granie na konsoli. Jako najczęstszy powód grania w gry video albo gry online, członkowie rodzin biorących udział w badaniach podawali chęć wzmocnienia więzi rodzinnych. Dzieci cieszyły się, kiedy rodzice interesowali się grami video, w które lubiły grać. Co ciekawe, rodziny raportowały, że dzięki wspólnemu graniu członkowie rodziny zaczęli więcej ze sobą rozmawiać i lepiej się dogadywali.
Dzięki wspólnemu angażowaniu się w gry video, rodzice mogą też przekonać się, czy gry, w które grają ich dzieci, są wartościowe. Mogą też przedyskutować wtedy z dziećmi różne drażliwe tematy, z którymi dzieci spotykają się w grach. W kilku różnych badaniach nad relacjami w rodzinie w kontekście mediów, rodzice nastoletnich chłopców wspominali, że ich dzieciom łatwiej było poruszyć niektóre trudne lub drażliwe tematy, kiedy były one niejako wywołane przez treści w mediach (np kiedy rodzina wspólnie oglądała jakiś program albo grała w grę).
Kolejna korzyść ze wspólnego grania w gry video/online, którą wymieniały rodziny z dziećmi w różnym wieku, to że dzieci mogą się wcielić w rolę mentorów/nauczycieli i pokazać coś rodzicom lub nauczyć ich czegoś (bo zazwyczaj lepiej poruszają się w grze, którą znają). Badania pokazały, że jeśli rodzice pozwolą dziecku być ich przewodnikiem przez grę video, to wspólne granie jest oceniane dużo korzystniej zarówno przez dziecko, jak i przez rodzica, i jest uznawane za wartościową formę spędzenia wspólnie czasu.
Podsumowując, dobrze jest być świadomym różnych zagrożeń, związanych z oglądaniem telewizji w rodzinie, zwłaszcza z telewizją w tle. Z drugiej strony, wspólne oglądanie TV i granie w angażujące gry może też przynieść korzyści dla zacieśniania więzi w rodzinie, poruszania rozmaitych (w tym delikatnych) tematów i dla pozwolenia dziecku na przejęcie inicjatywy i wcielenie się w rolę mentora.
Photo credit: Photo by Annie Spratt on Unsplash